Diskografie

(2024)
(2018)
(2012)
(2009)
(2005)
(2001)
(1999)
(1991)
(1989)
(1983)

Podnohama Zem

Ag flek
Rok vydání: 2018
  1. Akvarel
  2. Stojedna dní
  3. Chmýří
  4. Láska se neztrácí
  5. Létavo
  6. Vnitřní archeologie
  7. Vesmírné smetí
  8. Sentiment
  9. Slovo napořád
  10. Anonymní přátelé
  11. Podnohama Zem

„O takové hudbě nemá cenu číst, ta se musí zažít…“ Slova, jež v roce 1999 uzavírala recenzi tehdejšího alba legendárního AG Fleku, platí i o dlouho očekávané novince Podnohama zem. Od vzniku zlínské skupiny v roce 1977 je to teprve třetí dlouhohrající kolekce, na níž se rovnocenně představuje legendární sestava tří zpěváků (a dvou autorů) Ivo Viktorin, Blanka Táborská a Karel Markytán. Díky účasti mnoha hostů jde také o nejpestřejší album skupiny. Pestré však neznamená roztříštěné: Vysoká zvuková kvalita – otisk pečlivé práce ve vyhlášeném Studiu V Ivo Viktorina – nahrávce dodává jednotnou tvář, která uspokojí i nejnáročnější posluchače. 

[collapse] Autorsky si Ivo Viktorin a Karel Markytán nové album rozdělili. Oba napsali po pěti písních, které jsou odrazem jich samotných jak v hudebním cítění, tak v textech. Blanka Táborská dostala od každého z nich dvě skladby, ostatní si autoři ponechali pro sebe. Jedenáctá skladba pochází ještě z 80. let, z období první desky AG Fleku, a s doprovodem typického flekovského sboru ji sólově nazpíval autor textu Karel Markytán. Album dostalo název podle písně Podnohama Zem, která symbolicky uzavírá vše, co bylo prožito, bez patosu, s lehkostí a energií a především s nadhledem zkušeného pozorovatele světa. Světa, který přes všechnu svou tvrdost zůstává barevný a pozoruhodný.

[/collapse] Třebaže je nové album návratem AG Fleku do studia po osmnácti letech, skupina ani její členové v mezidobí nezaháleli. Karel Markytán vydal v roce 2001 sólové CD Konec sladkostí a v roce 2005 nahrál desku Večírek se skupinou Odpolední směna. Ivo Viktorin se v roce 2005 připomněl sólovou nahrávkou Vlna za vlnou, na niž si jako hosta přizval Blanku Táborskou. Skvělou koncertní formu skupiny pak mohli fanoušci ocenit na záznamu vystoupení ze Zlína-Malenovic, který vyšel na DVD (2009) a na CD (2012). 

Nové album Podnohama Zem vznikalo od dubna 2014 do února 2018 a za tu dobu je svou účastí zpestřila řada významných muzikantů. U baskytary se střídali dlouholetý člen AG Fleku (též důležitý vokalista) Josef Šobáň a Petr Vavřík, který měl na starosti také mastering nahrávky. Za bicími seděli Marcel Gabriel a David Velčovský, s kytarami vypomohli Michael Vašíček a Petr Hoffmann, k pestrosti alba dále přispěli Luboš Novotný (lap steel), Aliaksandr Yasinski (akordeon) nebo Ruda Březina (saxofon). Důležitým detailem je v písni Vnitřní archeologie arménský dechový nástroj duduk v rukou slovenského mistra Marka Pastírika (na albu hraje též na saxofon) a kontrabas, který bravurně nahrál muž se zkušenostmi z jazzu i folkloru Marian Friedl.

Hudba: Ivo Viktorin (1,3,6,8,10,11) / Karel Markytán (2,4,5,7,9)
Texty: Ivo Viktorin (1,3,6,8,11) / Karel Markytán (2,4,5,7,9,10)

Ilustrace a výtvarné zpracování obalu – Barbora Bau Benčíková
Návrh obalu – Ivo Viktorin
Předtisková příprava – Zuzana Pálešová
Nahráno – duben 2014 – únor 2018 ve studiu V ve Zlíně,  Létavo a Stojedna dní a Michaelovy party pro Karla ve studiu „Michael“ v Benešově u Boskovic
Mix – Ivo Viktorin, Petr Vavřík, Marcel Gabriel
Mastering – Petr Vavřík

Dobré adresy stále existují. To je případ legendární kapely AG Flek, která letos vydala nové album Podnohama Zem. Předlouhé čekání od poslední studiové nahrávky Waltz(1999) AG Flek vyplnil dvěma koncertními záznamy.
Zlínská skupina Ag flek od 70. let minulého století přináší mimořádně vyprofilovaný folk-rockový, ale spíš nadžánrový repertoár. Právě vydala novou desku, teprve třetí v původní sestavě. Pokřtí ji tento pátek v pražském Švandově divadle.
Přestože počátky folkrockového AG Fleku sahají až do roku 1977, není diskografie této dnes již legendární kapely nikterak rozsáhlá. Než Ivo Viktorín, Karel Markytán, Blanka Táborská a Josef Šobáň vydali první desku, uplynulo dlouhých šest let, čekání se však vyplatilo.