Recenze AG Flek má Podnohama Zem (Milan Bátor)

Dobré adresy stále existují. To je případ legendární kapely AG Flek, která letos vydala nové album Podnohama Zem. Předlouhé čekání od poslední studiové nahrávky Waltz(1999) AG Flek vyplnil dvěma koncertními záznamy. Kapela album nahrála ve složení Blanka Táborská, Ivo Viktorin, Karel Markytán, Josef Šobáň, Michael Vašíček a David Velčovský. Hudbu a texty si téměř rovným dílem rozdělili Ivo Viktorin a Karel Markytán.

Obálku alba ilustruje obraz Barbory Bau Benčíkové, který vznikl podle návrhu Ivo Viktorina. Nachází se na něm planeta Země z kosmické vzdálenosti: v pravé části upoutá barevná mozaika, kterou tvoří různá zvířata, nad nimiž se tyčí jakýsi šamanský náčelník. Nahrávání probíhalo ve Studiu V ve Zlíně, některé party se natáčely také ve studiu „Michael“ v Benešově u Boskovic.

Nová kolekce jedenácti písní je dobře namíchaný koktejl barev a vůní. Ne náhodou jako první píseň figuruje Akvarel, v jehož oblačné harmonii vyplněné klávesami vzlétá zpěv Blanky Táborské. Její dozlatova zabarvený hlas dokáže každému slovu vetknout charismatický osobní nádech a obrovské vypravěčské kouzlo, kterému skvěle sekunduje i saxofonové sólo Marka Pastiríka. Ve shodě s „flekovskou“ tradicí se u mikrofonu střídají Táborská, Markytán a Viktorin a zejména první čtyři songy alba patří k tomu nejlepšímu, co AG Flek na albech dokázali: odhodlaná i rozevlátá je píseň Stojedna dní s nestárnoucím hlasem Markytána, knopflerovsky uhrančivou atmosférou dýchá Chmýří, jehož sborové vokály potvrdily, že v tomto ohledu nemá AG Flek stále výraznější konkurenci. Malou výhradu je nutné podotknout k zbytečnému prodlužování krátkých samohlásek ve slově sami dva. Okamžitě zapamatovatelným refrénem se zapíše do uší i následující píseň Láska se neztrácí s nádhernými melodickými oblouky hlasu Táborské.

Bilanční charakter má Vesmírné smetí a snad nejsilnější píseň alba Sentiment, která tepe v nepravidelném lichém metru (pětidobém taktu). Lyrické ladění Viktorinova textu (Andělskou tvář jen pro další experiment / to je mládí, umírání touhou. Mě zbyl jen snář a tenhle sentiment, když měsíc září a stíny dlouhé jsou),získalo v kontrastu vokálu Blanky Táborské a sborových odpovědí sílu osobního svědectví s neobyčejnou sugestivitou. Album Podnohama Zem neztrácí sílu ani v závěru alba, kde se nachází eponymní song Podnohama Zem s nádhernými vyhrávkami saxofonisty Rudy Březiny.

Nová kolekce písní AG Flek je povedená a může se bez výhrad zařadit k zásadním počinům letošní tuzemské hudební produkce. Kapela je skvěle sehraná, celkový zvuk dobarvují instrumentálně brilantní kreace hostů a spřízněných muzikantů (Petr Vavřík, Marcel Gabriel, Luboš Novotný, Petr Hoffmann, Ruda Březina, Marian Friedl, Alexander Yasinsky). Vedle uhrančivých melodií, které svou svěžestí a zajímavými harmonickými postupy překračují stylovou škatulku folk rocku, stojí album Podnohama zem na znamenitých textech Markytána a Viktorina. Ty patří k tomu nejlepšímu, co je v české hudbě k mání. Temnější barvou zastřený a uhrančivý hlas Táborské dotvářejí nebesky sborové vokály a vycizelovaný zvuk, který je u této kapely naprostou samozřejmostí. Je zřejmé, že AG Flek zem pod nohama dosud neztratil.

(Milan Bátor) 

http://www.folktime.cz/recenze/9053-ag-flek-ma-podnohama-zem.html